Máte pocit, že se vás to netýká? Možná ne teď. Nikdy si nemůžeme být jistí, zda se to nezmění. A pak je opravdu potřeba, aby pomoc byla na dosah.
V KTERÝCH SITUACÍCH MŮŽETE VY NEBO VAŠI BLÍZCÍ POTŘEBOVAT SOCIÁLNÍ SLUŽBU?
- vysoký věk
- úraz, zdravotní postižení
- vážná nemoc
PATŘÍTE MEZI PEČUJÍCÍ OSOBY?
Podle statistik žije ve Zbýšově přibližně 600 občanů (zdroj: www.pecujdoma.cz), kteří pečují o své blízké s omezenou soběstačností. A v takové situaci se může ocitnout každý z nás.
Pak přichází otázky: Je to dočasné? Může můj blízký zůstat ve svém milovaném domově?
A co ta péče vlastně obsahuje? Nákup a přípravu jídla? Mytí nepohyblivého člověka? Přebalení plen na dospělém člověku? A zvládnu to? Neovlivní to mé zaměstnání, zůstane mi volný čas na ostatní členy rodiny nebo koníčky?
EXISTUJE POMOC?
Řešením může být jedna ze sociálních služeb, tzv. pečovatelská služba. Je poskytována osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodů věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Služba poskytuje ve vymezeném čase v domácnostech osob vyjmenované úkony. Pečovatelky navštěvují osoby
u nich doma a dle potřeby pomáhají i s nejzákladnějšími potřebami.
Vám odpadnou starosti, do jakého zařízení člena rodiny umístit, jak daleko za ním pojedete, zda to rodinný rozpočet utáhne. Díky této službě mohou vaši blízcí zůstat doma a vy nemusíte řešit dilema, zda to zvládnete.
PROČ SLUŽBU ZŘÍDIT?
Města a obce k zřízení takové služby přistupují čím dál více, viz příklad dobré praxe v Říčanech, www.psricany.cz. A touto nebo podobnou cestou chceme jít i my ve Zbýšově.
Důvody jsou následující:
- nedostatečná kapacita stávající pečovatelské služby z Rosic (cca 1 pracovní úvazek, přitom podle propočtů bychom potřebovali minimálně 4 úvazky),
- omezený počet míst v pobytových službách, které jsou pro stát mnohem nákladnější, proto bude finanční pomoc směřovat do terénních služeb,
- dlouhodobé stárnutí populace, které bude pokračovat; průměrný věk občana v ČR se zvýší do roku 2101 ze současných 42,2 na 47,4 roku (zdroj: ČSÚ)
- zájem o spolupráci opakovaně vyjadřují také okolní obce
Vedlejším pozitivním důsledkem budou nové pracovní příležitosti v našem městě.
JAK TO JE S FINANCOVÁNÍM?
Pokud jde o náklady, u sociálních služeb je uplatňován systém vícezdrojového financování. Sociální služby jsou financovány přímo od jejich uživatelů (s využitím příspěvku na péči), dalšími zdroji financování jsou dotace ze státního rozpočtu, dotace od kraje a obce. Praxe ukazuje, že podíl financování vychází přibližně takto: 50 % dotace (stát, kraj), 25 % obec,
25 % klient.
Nyní ve spolupráci s vedením města usilujeme o to, aby se pracovní úvazky budoucí pečovatelské služby ve Zbýšově staly součástí tzv. sítě sociálních služeb podporované státem. Abychom tuto potřebu obhájili, potřebujeme vaši spolupráci: vyplňte prosím stručný dotazník (papírově nebo online), který nám pomůže poptávku po sociálních službách zmapovat a tím získat další argument pro Jihomoravský kraj, který o zařazení do sítě rozhoduje.
CO JE POTŘEBA TEĎ UDĚLAT?
- Opatřete si dotazník
a) papírová verze je v Ozvěně
nebo na sběrných místech,
b) digitální verze je na adrese:
https://forms.office.com/e/17kFpwpDVK
nebo využijte QR kód (níže). - Vyplňte ho
budete potřebovat 5-10 min.
Digitální verzi rovnou odešlete.
- Papírovou verzi odevzdejte
do 31. ledna 2024
ně některé ze 4 sběrných míst:
prodejna Coop, Zdravotní středisko,
prodejna Hruška, Městský úřad
QR kód ke stažení dotazníku:
Děkujeme za spolupráci!
Pokud potřebujete více informací, máte podnět nebo se chcete do tohoto projektu jakkoli zapojit, napište nám na zbysovprolidi@gmail.com.
Vaši zastupitelé
Monika Tušlová a Martin Leščinský