Na posledním zastupitelstvu vystoupil Ivo Vítek, koordinátor K-Centrum Noe, který zastupitele informoval o terénním průzkumu zaměřeném na uživatele drog v našem městě. Následující body obsahují stručné shrnutí závěrečné zprávy a prezentace pana Vítka:
– Město Zbýšov patří do periferní části brněnského regionu, který je typický problémovým užíváním pervitinu a problematickou dostupností preventivních služeb. Typické je také nadužívání marihuany a alkoholu u mladistvých.
– Služby poskytované terénními pracovníky K-Centrum Noe v rámci terénní práce: především výměna použitého injekčního materiálu, testování na infekční nemoci, distribuce informací, nabídka poradenství. Tyto aktivity, které jsou plně v souladu s Národní strategií protidrogové politiky ČR, slouží k ochraně veřejného zdraví před šířením infekčních nemocí.
– Terénní pracovníci ve Zbýšově v roce 2019 pracovali zatím se 3 problémovými uživateli návykových látek (kteří se zaregistrovali) a prostřednictvím sekundárních výměn vydávali injekční materiál i pro neregistrované uživatele drog. Celkem bylo vyměněno 331 ks injekčních stříkaček.
– V roce 2020 bude terénní průzkum pokračovat. Pan Vítek jej považuje za potřebný, i proto, že dosud nenavázali kontakt se všemi uživateli drog, kteří se v našem okolí pohybují.
– Podle pana Vítka na tom Zbýšov není ani lépe ani hůře než okolní obce, počet uživatelů zde odpovídá celkovému procentu narkomanů v populaci.
– Nelze přesně určit, kolik je v dané obci uživatelů drog, ti mezi obcemi různě migrují, mezi městy nejsou hranice.
– Pan Vítek sdělil, že distribuce materiálu v lékárnách je běžná praxe, rozhodnutí záleží na vedení lékárny.
– Kromě terénního programu (tzv. terciální prevence)
a vzdělávacích programů na ZŠ (tzv. primární prevence) je důležitý také kontakt s mládeží 12+, která není zapojená do volnočasových aktivit, může prožívat různé frustrace, nemá důvěru ani k učitelům ani k rodičům a k drogám má jen malý krůček (tzv. sekundární prevence).
– Pracovníci K-Centrum Noe ocení tipy a informace, na jaká místa se mají zaměřit.
Co dál? V roce 2020 bude pokračovat práce v terénu v režii K-Centra Noe. To uvítá tipy a informace, na jaká místa se zaměřit. Dále budeme hledat možnosti, jak zabezpečit a financovat sociální službu zaměřenou na mládež 12+, jejíž cílem je přispět ke snížení budoucího počtu uživatelů drog, alkoholiků, pachatelů vandalismu apod. Máte k této oblasti otázky, doporučení nebo náměty? Pište do komentářů nebo se obraťte zastupitele Martina Leščinského.