V pátek 5. a sobotu 6. října 2018 proběhnou v České republice volby do zastupitelstev obcí.
Proč jít k volbám
Je to vlastně paradox: na jedné straně asi všem lidem záleží na tom, v jakém městě budou žít, na druhé straně jen každý druhý se na tom chce u volební urny podílet.
Průměrná volební účast za poslední dvoje komunální volby ve Zbýšově byla kolem 50 %. Příčinou nízké volební účasti může být i to, že si někteří voliči nevybrali z dosavadní nabídky kandidujících stran. Proto vás chceme vyzvat: nerezignujte na svou budoucnost, ale podílejte se aktivně na podobě místa, kde žijete a jděte volit. Letos si vyberete ☺
Koho volit
Ve Zbýšově se bude volit 17 zastupitelů a kandiduje 9 politických subjektů.
My v komunálních volbách kandidujeme pod názvem ZBÝŠOV PRO LIDI – Sdružení nezávislých kandidátů a politického hnutí Starostové a nezávislí. Využíváme podporu zavedené politické strany s úspěšnou historií v komunální politice a přitom zůstáváme zcela nezávislí. Seznamte se s našimi kandidáty.
Projděte si náš volební program zde na webu, v časopise Ozvěna a možná jste jej našli i ve svých poštovních schránkách. Detaily programu jsme osvětlili i na předvolební debatě 1. 10. 2018 v Hornickém domě.
Jak volit
V komunálních volbách nelze volit na voličský průkaz mimo místo svého trvalého bydliště. Volit tak nemohou ani nemocní, vězni nebo ti, kteří pobývají v zahraničí.
Při komunálních volbách je možné stejně jako u parlamentních voleb udílet preferenční hlasy (křížkovat). Je tak možné zvolit stranu, případně kandidáty napříč různými stranami, ale i několik samostatných kandidátů a celou stranu. Všechny kandidující subjekty jsou uvedené na jednom velkém hlasovacím lístku, který se následně po označení vloží do úřední obálky a vhodí do volební urny.
Pokud chcete maximálně podpořit nejsympatičtější kandidátku, třeba proto, že na ní figurují vaše oblíbené tváře, tak dejte hlas celé straně. Jen tak jim zajistíte maximálně počet hlasů. Rozdělení vašich 17 hlasů na různé kandidátky sílu vaší volby rozmělňuje a s trochou nadsázky se dá říct, že nepomůžete nikomu.
Všechny možnosti hlasování:
V komunálních volbách se kandidáti nebo celé strany vybírají vepsáním křížku do políčka před jménem. Na rozdíl od sněmovních voleb se tedy nekroužkuje. Volič může křížek umístit do čtverečku před názvem politické strany. Tím dá hlas všem členům tohoto subjektu.
V první řadě je třeba upozornit na relativně složitý a hlavně zavádějící volební systém – je nejkomplikovanější, který se v ČR používá.
V komunálních volbách můžete volit buď
1) celou kandidátku jedné strany, nebo
2) volíte kandidátku jedné strany a tu “doplníte” jednotlivci z jiných stran, nebo
3) vyberete pouze jednotlivce napříč stranami (do maximálního počtu křesel v zastupitelstvu, tedy 17).
Ovšem pozor! Kvůli velmi podivnému způsobu vyhodnocování hlasů se prakticky děje to, že při vybírání kandidátů napříč stranami (tzv. ideální posádka) může být zvolen někdo úplně jiný než komu dáváte hlas. Pokud např. zaškrtnete celou kandidátku strany A a tu doplníte člověkem č. 10 ze strany B, tak reálně podpoříte celou stranu B, respektive první místa na její kandidátce. A tam už mohou být lidé, které vůbec volit nechcete. Systém komunálních voleb (narozdíl od parlamentních!) je totiž nastaven tak, že lidé na nižších místech v kandidátce mohou jen velmi obtížně přeskočit ty na místech vyšších. O tomhle však většina lidí vůbec neví, a tak nevědomky volí, koho nechtějí.
Co s tím? Základní rada zní: volte raději jen celou kandidátku a pokud se rozhodnete křížkovat jednotlivé kandidáty, pak je křížkujte u stran, kde v čele kandidátek nestojí ti, které nechcete, protože ti na čele se tam zřejmě dostanou, ať už budete křížkovat jakkoliv.*
Hlas je úplně neplatný, pokud volič:
- neoznačil na lístku ani stranu, ani žádného kandidáta
- označil více než jednu stranu
- označil více kandidátů, než je počet zastupitelů v obci (více než 17 kandidátů)
- lístek nevložil do obálky
- lístek přetrhl
- vložil do obálky více lístků
Vykroužkovat politika je složitější
Ve sněmovních volbách bývá zvykem, že lidé kroužkují kandidáty, u nichž chtějí, aby přeskočili své stranické rivaly. V komunálních volbách to ale tak jednoduché není. Výsledkovou listinou se totiž posune jen takový uchazeč, který získá o deset procent hlasů víc, než činí průměr na jednoho kandidáta stejné strany.
Takovýto hlasovací lístek naleznete před volbami ve svých schránkách. Uvádíme na něm příklad hlasování.
Informace Městského úřadu Zbýšov o komunálních volbách 2018
*Vysvětlení systému křížkování je převzato z časopisu Acta Politologica Univerzity Karlovy v Praze a z materiálu Milion chvilek pro demokracii.