Jak to bylo s komisí pro prevenci sociálně-patologických jevů

Po volbách jsme si určili 3 prioritní oblasti, na kterých chceme pracovat a ve kterých jsme vedení města nabídli spolupráci: 1. prevence sociálně-patologických jevů, 2. aktivní čerpání dotací a 3. využití informačních technologií. Pozitivní odezvu jsme zaznamenali zatím jen v první oblasti, kdy jsme byli panem starostou požádáni, abychom Radě města (dále jen RM) předložili žádost o zřízení komise. Komise je poradní orgán RM, který může RM podle Zákona o obcích zřizovat na různé oblasti podle potřeby. Ostatní obce běžně komise využívají, aby zapojily a využily nejen zastupitele, ale i dobrovolníky z řad občanů.

Žádost jsme předložili v prosinci. RM žádost projednala na svém prvním lednovém jednání, a přestože o zřízení komise mohla podle zákona rozhodnout sama, usnesla se, že o vzniku komise nechá nestandardně rozhodnout Zastupitelstvo města (dále jen ZM). Toto téma se do agendy ZM dostalo 21. ledna t.r.  Po prezentaci našeho návrhu se do diskuze zapojila také přizvaná zástupkyně neziskové organizace Podané ruce, navrhovaný odborný garant činnosti komise. Prezentovaný materiál, ve kterém je mimo jiné uvedeno, že komise bude pracovat bez nároku na odměnu, najdete na našich webových stránkách. ZM se nakonec usneslo, že o vzniku komise rozhodne na dalším zasedání poté, co předložíme podrobnější plán její činnosti. Určitým návodem měly být i otázky, které nám vedení města slíbilo zaslat. I když jsme je nakonec neobdrželi, s nejlepším svědomím a vědomím jsme vypracovali podrobnější akční plán rozdělený do šesti důležitých oblastí a představili jej na dalším jednání ZM 25. února. Materiál najdete níže. Po krátké diskuzi byl náš návrh zamítnut. Mezi námitkami jsme slyšeli nejčastěji: drogy ve Zbýšově nejsou již tak rozšířené jako kdysi, škola má dostatek preventivních programů, volnočasových aktivit pro mládež  je ve Zbýšově dost apod.

Vrátíme-li se na začátek, naším návrhem jsme reagovali na to, že více než 70 % respondentů našeho loňského průzkumu mezi občany, trápí bezpečnost spojená s uživateli drog.  Přítomnost uživatelů drog potvrzují také stříkačky a jehly, které nacházíme při akcích Ukliďme Česko. O distribuci pervitinu v našem bezprostředním okolí dále svědčí informace, které nám poskytl Okresní soud Brno-venkov. V materiálu z Okresního soudu v Brně se mimo jiné dočtete,  že v roce 2018 byla organizovaná skupina čtyř osob odsouzena za to, že „ve značném rozsahu vyráběla v okrese Znojmo pervitin, který poté distribuovala v okolí obce Zastávka“. Bez ohledu na to, kolik je u nás dnes aktivních uživatelů, jde o to, abychom se do budoucna vyhnuli vážným problémům.

Naším záměrem bylo, aby zodpovědnost za prevenci sociálně-patologických jevů převzalo město a prostřednictvím komise se stalo koordinátorem napříč všemi klíčovými oblastmi tak, jak to doporučují odborníci: školní prevence, komunitní prevence, rozvoj volnočasových aktivit (zejména pro věkovou skupinu 10 – 20 let), činnost terénních pracovníků, policie, podpora ze strany sociálního odboru v Rosicích i na Krajském úřadě JMK apod., a tím vyslalo jasný signál, že tuto oblast bere pevně do svých rukou.

Naše snaha i tak zaznamenala dílčí úspěch: vedení města prozatím souhlasilo s terénním průzkumem organizace K-centrum, který bude probíhat odteď do září a který by měl přiblížit, jak situace u nás aktuálně vypadá. I přesto že nebyla komise schválena, budeme se snažit realizovat vybrané aktivity zaměřené na dlouhodobou prevenci a osvětu (např. debaty s odborníky apod.).

Celé znění žádosti ke zřízení komise pro prevenci sociálně-patologických jevů ve Zbýšově

Doplňující materiál k žádosti o zřízení komise pro prevenci sociálně-patologických jevů ve Zbýšově

Vyjádření Okresního soudu k drogám ve Zbýšově

Comments are closed.